Podzimní dýně

Podzimní dekorace

DÝNĚ Z PAPIERMACHÉ

Vytvořte si s námi upcycling podzimní dekoraci v podobě dýně!

pumpkin

Co budete potřebovat:

alobal, staré noviny, lepidlo Herkules, štětec, kuchyňské utěrky, papírovou lepící pásku, sprej či akrylovou barvu

papiermache pumpkin

Postup:

1) Do alobalu zabalte zmuchlané noviny, či jiné staré papíry tak, aby vznikly "měsíčky", podobně jako když oddělíte kousky mandarinky. Velikost dýně je jen na vás, tak se toho nebojte! 

2) Jednotlivé měsíčky spojte papírovou lepící páskou. Osvědčila se mi namísto malířské pásky spíše leukoplast, ale je to jen pro pohodlnější práci. Zvládnete to s jakoukoliv. Určitě je fajn si jednotlivé měsíčky narovnat do nějaké vhodně velké misky a teprve pak je slepit. Lépe tak ovlivníte tvar. Pokud olepíte papírovou páskou alobalový tvar více, lépe se vám bude pracovat v další fázi. 

3) Nařeďte si lepidlo Herkules troškou vody. Pomocí štětce oblepujte postupně celý tvar kusy kuchyňských utěrek. Poslouží i jakékoliv ubrousky, eventuelně toaletní papír. Stačí, když papír přiložíte na tvar z alobalu a necháte lepidlo nasáknout a trochu vyhladíte. Hrboly nám vlastně vůbec nevadí, protože v další fázi budeme na tvar nanášet papiermaché. Čím více vrstvami ubrousků dýni pokryjete a necháte průběžně zaschnout, tím bude pevnější. 

4) Připravte si papiermaché. Natrhejte si papírové obaly od vajec na malé kousky a dejte do mixéru. Zalijte vodou a nechte nasáknout. Já jsem naplnila mixer o objemu 600ml a zalila 100ml vody. Po nasáknutí rozmixujte na jemnou směs o hutné konzistenci. Na toto množství přidejte ca 60ml lepidla Herkules. 

5) Připravenou směs nanášejte na vyrobený tvar dýně. Vrstvy nanášejte takové, ať postupně zakryjete veškerá místa. Množství můžete použít takové, aby jste si ještě finálně domodelovávali tvar dle představ. Já jsem původně vždy nanesla papiermaché na část dýně a nechala schnout za oknem na slunci. Toho však bylo čím dál méně a tak jsem si proces schnutí zrychlila v horkovzdušné troubě. Stačí něco málo přes 50st. Celsia a nechat cirkulovat vzduch. 

6) Po důkladném dosušení této fáze výrobku přijde na řadu barvení. Papiermaché může být nyní ještě stále velmi savá. Proto se mi osvědčilo před nanesením barvy ve spreji tvar ještě jednou štětcem napustit vrstvou lepidla Herkules. Jelikož jsem použila zlatou, barva byla po nasprejování ihned krásně metalická a zbytečně se nenasála do papiermaché. 

7) Jako poslední fáze si můžete pohrát se stopkou a nějakým tím lupenem. Já jsem původně zamýšlela lupeny vytvořit z filcu, nakonec ale vyhrál obyčejný craft papír v přírodní barvě, který jsem i záměrně pomačkala. Připevněný je drátkem, který je obalený papírem /tak se již prodává/.

V naší klubové zóně navíc najdete zdarma pdf šablonu s různými velikostmi lístků dýně.

Hodně zábavy u tvoření a nezapomeňte se mi pochlubit! 

Ester

 

 

.