Kategorie

REKLAMA

Makramé

makrame

Zaznamenali jste také trend MAKRAMÉ?

Jedná se vlastně o techniku, která je u nás známá pod názvem drhání. Podstatou je totiž vázání uzlíků. 

Něco z historie: 

Za původ makramé se považují arabské země. V těchto lokacích vznikaly takto především různé koberce. Ve 13. století, kdy se tato technika dostala do Evropy již byla využívána v kombinaci s hedvábnou nití i pro krajky. 

Za vlády královny Viktorie, kdy Anglie představovala průmyslovou velmoc,  se touto technikou zdobily kostelní ubrusy, církevní roucha a rozšířila se i do viktoriánských domácností. 

Velkou zásluhu pak mají na celosvětovém šíření této techniky námořníci, kteří jsou z pochopitelných důvodů mistry uzlů.  Nejenže při dlouhých plavbách to pro ně byl způsob krácení chvíle, jakým zdobili například svá závěsná lůžka či lodní zvony. Díky námořníkům se makramé rozšířilo do zemí jako je Čína, Ekvádor, či Mexiko. Splynutím s jednotlivými kulturami se můžeme dnes těšit nádherné handmade tvorbě ve velmi pestrých provedeních. 

bracelets

V minulém režimu naše maminky či babičky módní vlnu dekorací na zeď již zažily. V té době se však dekorace zhotovovaly z materiálů jako chemlon či juta. Zatímco náramky můžete vázat z různých bavlněných přízí, tak pro interiérové dekorace se dnes používají silnější materiály. Buď speciální makramé příze, nebo dokonce provazy. 

Makramé budou tématem i na našich workshopech!

My se v Kreativatelier makramé také budeme věnovat na našich workshopech, kde si základní typy uzlů budete moci natrénovat a vyzkoušet si práci s různými materiály. 

Makramé = téma pro nevěsty

Protože nám ale začíná svatební sezóna, rozhodli jsme se vám makramé představit s tímto tématem. Nabízí se totiž možnost vytvořit si ucelenou sérii doplňků. V kurzu jsou stále svatby na louce, nově pak také například v lese. Krásy přírody jsou pro svatební páry velmi vyhledávaným prostředím a makramé představuje citlivou volbu, která přírodní krásy jemně doplní a zároveň nebude působit rušivě. 

Makramé na místě slavnostního "ANO"

svatebni

Makramé sluší jakékoliv přírodní scenérii. Ať je to louka či les, nebo pláž s palmami. 


Uzlíky ve spojení s květinami dokážou udělat každou židli slavnostní

Padne-li volba na makramé v kombinaci s přírodním stylem, nemusíte se bát ani kombinací nejrůznějších druhů židlí co do tvarů, případně i barevných tónů. Vyhněte se pouze plastovým variantám. 

židle makrame

Fotokoutek 

Obecně je vhodné sladit doplňky a proto fotokoutek by neměl být vyjímkou! A jak je vidět na obrázku, není ani nutné volit složité a časově náročné varianty. I řidší vazby mohou v kombinaci s jednoduchou květinovou výzdobou splňovat estetické nároky. 

fotokoutek makrame

Lampiony a svícny

Budete-li precizní, budete mít lampiony osvětlené. Není to ale podmínkou. Zdobit mohou i za bílého dne. Vázání do kruhu je efektní i na velkých sklenicích, které lze použít jako lucerny. 

lampiony makrame

Svatební kytice

Makramé může mít nepřeberné množství podob. Pokud zvolíte jen skromnou a nenápadnou verzi, makramé nenaruší samotnou květinovou vazbu. Bude jen jemným detailem, díky kterému kytice tématicky splyne s ostatní výzdobou. 

kytice makrame

Makramé boduje i ve špercích

Romantické nevěsty mohou oslovit i jemná makramé provedení ozdob do vlasů, náramků či náhrdelníků. Drobné variace mohou být ostatně použity i na korsáže a jiné menší detaily. Jako upomínku pro hosty je možné zvolit například makramé klíčenky. 

vlasy makrame

Možná se vám z představy tolika uzlíků zatočila hlava. Není samozřejmě nutné použít všechny jmenované doplňky. Pokračovat by se totiž dalo ubrusy, povlaky na polštáře a podobně. Určitě je to ale technika, která si pozornost zaslouží. Už jen proto, že působivé dekorace zvládne zhotovit každý, už i díky zvládnutí několika základních uzlů. A směr, kam se dá společně s fantazií ubírat je pak na každém. 

dort Makramee

Brána, kudy se mají hosté ubírat může být v podstatě kdekoliv. 

svatba makrame

Zdroj fotografií: Pinterest