Makramé

makrameZaznamenali jste také trend MAKRAMÉ?

Jedná se vlastně o techniku, která je u nás známá pod názvem drhání. Podstatou je totiž vázání uzlíků. 

Něco z historie: 

Za původ makramé se považují arabské země. V těchto lokacích vznikaly takto především různé koberce. Ve 13. století, kdy se tato technika dostala do Evropy již byla využívána v kombinaci s hedvábnou nití i pro krajky. 

Za vlády královny Viktorie, kdy Anglie představovala průmyslovou velmoc,  se touto technikou zdobily kostelní ubrusy, církevní roucha a rozšířila se i do viktoriánských domácností. 

Velkou zásluhu pak mají na celosvětovém šíření této techniky námořníci, kteří jsou z pochopitelných důvodů mistry uzlů.  Nejenže při dlouhých plavbách to pro ně byl způsob krácení chvíle, jakým zdobili například svá závěsná lůžka či lodní zvony. Díky námořníkům se makramé rozšířilo do zemí jako je Čína, Ekvádor, či Mexiko. Splynutím s jednotlivými kulturami se můžeme dnes těšit nádherné handmade tvorbě ve velmi pestrých provedeních. 

makramé náramky

 

V minulém režimu naše maminky či babičky módní vlnu dekorací na zeď již zažily. V té době se však dekorace zhotovovaly z materiálů jako chemlon či juta. Zatímco náramky můžete vázat z různých bavlněných přízí, tak pro interiérové dekorace se dnes používají silnější materiály. Buď speciální makramé příze, nebo dokonce provazy. 

Makramé budou tématem i na našich workshopech!

My se v Kreativatelier makramé také budeme věnovat na našich workshopech, kde si základní typy uzlů budete moci natrénovat a vyzkoušet si práci s různými materiály. 

Makramé = téma pro nevěsty

Svatební plánování je již v plném proudu. Jestli se vám tento styl líbí a na ruce se vám třpytí nějaký ten čerstvě darovaný prsten, můžete nás poptat. Máme k zapůjčení makramé slavobránu a také sérii drobnějších doplňků pro celkově sladěný dojem.

Makramé na místě slavnostního "ANO"

Makramé sluší jakékoliv přírodní scenérii. Ať je to louka či les, nebo pláž

s palmami.

svatebni


Uzlíky ve spojení s květinami dokážou udělat každou židli slavnostní

Padne-li volba na makramé v kombinaci s přírodním stylem, nemusíte se bát ani kombinací nejrůznějších druhů židlí co do tvarů, případně i barevných tónů. Vyhněte se pouze plastovým variantám. 

židle makrame

Fotokoutek 

Obecně je vhodné sladit doplňky a proto fotokoutek by neměl být vyjímkou! Pokud budete mít zájem o zapůjčení naší makramé kolekce, takovýto drobnější kousek určitě stihneme na přání.

fotokoutek makrame

Lampiony a svícny

Lampiony jsou pecka, co říkáte? My máme v naší sadě k zapůjčení lucerničky, které jsou vhodné na stůl. Dále máme v sérii XXL lapač snů.

lampiony makrame

Svatební kytice

Makramé může mít nepřeberné množství podob. Pokud zvolíte jen skromnou a nenápadnou verzi, makramé nenaruší samotnou květinovou vazbu. Bude jen jemným detailem, díky kterému kytice tématicky splyne s ostatní výzdobou. 

kytice makrame

Makramé boduje i ve špercích

Romantické nevěsty mohou oslovit i jemná makramé provedení ozdob do vlasů, náramků či náhrdelníků. Drobné variace mohou být ostatně použity i na korsáže a jiné menší detaily. Jako upomínku pro hosty je možné zvolit například makramé klíčenky. 

vlasy makrame

Možná se vám z představy tolika uzlíků zatočila hlava. Není samozřejmě nutné použít všechny jmenované doplňky. Pokračovat by se totiž dalo ubrusy, povlaky na polštáře a podobně. Určitě je to ale technika, která si pozornost zaslouží. Už jen proto, že působivé dekorace zvládne zhotovit každý, už i díky zvládnutí několika základních uzlů. A směr, kam se dá společně s fantazií ubírat je pak na každém. 

dort Makramee

Brána, kudy se mají hosté ubírat může být v podstatě kdekoliv. 

svatba makrame

Zdroj fotografií: vlastní, či Pinterest