Kategorie

REKLAMA

Jarní papiermache

ptačí hnízda

Jelikož náš Instagram profil byl tehdy ještě v plenkách,

rozhodli jsme se připomenout příspěvek z roku 2016. 

A hlavně přiblížit postup, jak si taková hnízda vyrobit.

V nadcházejícím předvelikonočním období se možná budou do různých aranžmá hodit! U nás byla tato malá hnízda k dispozici při dekorování jarních věnců.

A zůstanou pro vás v atelieru až do konce března pro různá tvoření,

napříč tématy workshopů. Stejně tak platí pro hodinové dílny

papiermache hnizdo

Jak na to

1.

K výrobě papiermache budeme potřebovat papírový karton od vajec. Použijte jen ty části, které nejsou polepené etiketou. Natrhejte je na menší kousky. My jsme jimi naplnili nádobu mixéru o objemu asi 600ml. Přilijte přibližně 100ml vody. Nalijte ale půlku, zkuste rozmixovat a pak teprve postupně dolévejte. Soubězně s vodou můžete již přidávat lepidlo. My jsme použili Herkules a to 60ml. Mixujte hmotu tak, aby neobsahovala větší kusy a jedotlivé dávky šly dobře oddělit. 

2.

Přichystáme si formu. Dobře se pracuje se sklem či nerezovými nádobkami. My jsme zvolili minimističky, které nabízí Ikea. Zvolit ale můžete samozřejmě i jinou velikost. Na podložku /tác/ si dejte pečící papír. 

papiermache 1

 3.

Nejlépe v gumových rukavicích bereme potřebná množství papiermache

a nanášíme na mističky otočené dnem vzhůru. V případě ptačích hnízd vypadá lépe, pokud materiál nenanesete až dolů k samému okraji. Kraj by pak zatuhl vzorně zarovnaný s podložkou. Dílo ptáků tak zcela pravidelné  není. Nepravidelné okraje budou působit přirozeněji. 

4.

Směs necháme na formách zcela zaschnout. 

5.

Nejkritičtější chvíle přichází, když chceme zaschnutou papiermaché z formy sejmout. Je na to však jednoduchý trik. Podél okrajů, kde nám papiermache končí nakapeme několik kapek vody. Tak, aby navlhla místa, kde papiermaché k formě přilnula. Pak již stačí příborovým nožem zlehka na okraji oddělit materiál od formy. Stačí pouze na malém kousku. Tak, aby se alespoň pod část výrobku dostal vzduch. Pak již stačí opatrně v ruce, zanepatrného pootáčení výrobek od formy zlehka odloupnout. 

papiermache 2

6.

Vyloupnutá hnízdečka necháme opět dostatečně doschnout. Do těch následně aranžujeme malé kousky reálného či papírového sena a malá vajíčka.

Buď ve verzi sladkostí, nebo polystyrenová.

Pokud k hnízdečkům připevníte drátek a nabarvíte akrylovými barvami, dostanou podobu malých košíčků. 

---           Tak zábavné jarní tvoření přejeme!            ---

A nezapomeňte se nám se svým tvořením pochlubit! 

Máme pro to i Facebook skupinu "DIY s Kreativatelier", kam srdečně zveme!