Krasopisné kameny

Krasopisné kameny

Kdo sleduje naši Facebook skupinu "KREATIVNÍ KRASOPIS" tak ví, že jsem před časem slíbila test bílých fixů v kombinaci s kameny. 

Na tento nápad mne přivedl prázdninový režim. Miluji pláž. Miluji moře a slunce. Ale ležet pasivně na lehátku mne opravdu nebaví. Ať již vypadá pláž jakkoliv, vždy si najdu něco, co začnu selektovat a přinášet si na lehátko. Naprostým ideálem je pro mne má oblíbená divoká pláž, kam chodím sbírat mořem obroušené úlomky dlaždiček (hodí se mi na mozaiku), vyplavené kusy dřev a klacků (vážu na ně makramé) a přinesla jsem si odtud i vysloveně poklady jako jutový pytel od kávy (mám v něm uložený nevzhledný pytel se zahradním substrátem), nebo celou dřevěnou bednu, kterou jsem zrenovovala, připevnila na ni kolečka a úchytky a mám z ní úložný vintage box pod postelí. 

A zatímco ženy mají obvykle v kabelce kosmetickou taštičku, ve které je skutečně kosmetika, já v ní nosím, jakožto handlettering nadšenec, "písátka". Někdy také háčky na háčkování a vůbec jiné cetky vhodné ke tvoření, ale to odbočuji. 

Původně jsem si chtěla na kameny kreslit malé mandaly. Zvítězila nakonec písmenka. 

petra tou romiou

Pro psaní na kameny jsem měla k dispozici hned několik fixů. Pokud se budete chtít pustit do podobného tvoření, tak vám třeba budou užitečné mé zkušenosti. 

fixy na kameni

Zaměřila jsem se nejen na to, jak dobře se s fixami na kámen píše, ale také na to, jestli na nich barva vydrží. A v neposlední řadě jaká je přibližná cenová relace. Ve většině pokusů jsem kombinovala tmavší barvu kamene a bílé fixy. Neodolala jsem pak ve finále zapojit i jeden modrý.

Coral Bay

Kameny jsem nechala po dobu přibližně měsíce a půl na horkém středomořském slunci. A každý den je ráno a večer pokropila během zalévání vodou. 

kameny na středomořském slunci

Kameny jsem zvažovala také přelakovat. Dělám to tak v případě, kdy na ně používám ubrouskovou techniku. Byli by jste překvapeni, že některé druhy ubrousků pak vydrží ve stejným podmínkách poměrně dlouho /ca 3 roky/ v docela dobré kondici a barvy ubrousků ani moc nevyšisují. Určitě také někdy vyzkoušejte. 

A jak to celé dopadlo? 

fixy na kameni

1. ZIG Painty FX od Kuretake: obecně nemám v oblibě fixy, které se musí protřepat a stlačením dostat barvu do hrotu fixu. Tento fix jsem ale v Kreativatelier použila také na lahve od vína, ve kterých podáváme na našich workshopech nápoje. A obstojně na skle drží. Pokud nebudete sklo drhnout houbičkou, trvanlivost je uspokojivá. V případě psaní na kameny musím tomuto fixu přiznat velmi dobré krycí vlastnosti. V podstatě postačí jedna vrstva a už tak docílíte hezkého lesku. Druhá vrstva je pak pro opravdu skvělý výsledek. Malou nevýhodou je, že hrot tohoto fixu je trošku silnější. Dobu, po kterou jsem fix testovala přežil text na kameni beze změn. Protože se ale jedná o fix, který se už pohybuje okolo 100 Kč, tak nebyl v kombinaci s kameny mým favoritem.

2. White Permanent od Centropen: Můj jednoznačný favorit. Stojí přibližně třetinu než předešlá varianta, pořídíte ho prakticky v každém papírnictví. Obstojně kryje na černém papíře (v tomto případě ho s krytím strčí do kapsy snad Pilot gelové pero, které je ale nesrovnatelně tenčí - ráda je kombinuji). V minulosti jsem ho vyzkoušela také na dřevěném podkladu natřeném tabulovou barvou. I když ve většině případů si řekne o druhou vrstvu a kámen nebyl vyjímkou, tak u mě je vítězem. Vyhovuje mi tloušťka hrotu, která je "tak akorát" a díky jeho ceně mám v oběhu těchto fixů hned několik. Nedá se říct, že by rychle vysychal a poměrně dlouho vydrží. Mé sympatie má samozřejmě i proto, že se jedná o českého výrobce. Nyní by se hodilo podotknout, že za obdobnou variantu by se dal považovat i podobný fix od KOH-I-NOOR. Hrot tohoto konkurenta ale vydrží o něco méně a stejné je to s vysycháním, či chcete-li s "vypsáním". A na kameni v rámci mého testu žádné změny!

3. MARKER 9100 od Centropen: jde o lakový popisovač, na kterém je uvedeno, že obsahuje světlostálý inkoust odolný vodě. Já jsem ale snad nenašla povrch, s jehož kombinací bych pro něj našla využití. Barvu z něj  v podstatě nemohu dostat, primárně začne nanášet lakovou bázi. 

4. Marker od Pilot /jako jediný modrý/: přestože tento fix japonské výroby by měl být na podobné bázi jako ZIG od Kuretake, tak v kombinaci s psaním na kameny mne zklamal. Sice se s ním hezky psalo, dobře kryl a výsledek byl pro mne uspokojivý, v případě životnosti však naprosto propadl. Protože jsem si řekla, že přece nemohu přechovávat úplně všechny kameny světa, tak jsem jej ponechala v hotelovém resortu na parapetu kanceláří. Asi jsem blázen, protože nemyslím, že jsem vysloveně romantik. Napadlo mne totiž, že třeba nějakou dámu, sedící celé dny v tom báječném prostředí a počasí v kanceláři třeba pohled na mnou popsaný kámen alespoň pobaví. Po několika týdnech jsem však zjistila, že žaluzie těchto kanceláří zůstávají pravděpodobně nepřetržitě zatažené. A přestože tento kámen nebyl vystaven kropení, tak modrá barva na slunci nemilosrdně vybledla. 

Rada na závěr? Kameny si vybírejte nedrolivé (fix může držet jak chce, když se oddroluje kámen) a lépe se vždy píše na co nejhladší. 

Snad vám má zjištění budou někdy k užitku. Budu velmi vděčná za jakýkoliv feedback ať již na našem Facebbook profilu, ve skupině "KREATIVNÍ KRASOPIS", nebo na našem Instagramu /krativatelier_cz/. 

A nejvíce mne pak potěší, pokud se třeba někdy potkáme na našich, nejen krasopisných, workshopech u nás v atelieru.

Krásný zbytek léta!

Ester