Kreativatelier rok na Děkanské vinici

 

Brzy tomu bude rok, co tvoříme na adrese: 

Děkanská vinice I. 984/2, Praha 4 /v těsné blízkosti metra Pražského povstání/

Loni touto dobou jsme ještě usilovně pracovali na štaflích.

Chcete se podívat, jak prostor atelieru vypadal před naším zásahem? 

před rekonstrukcí

Na schůzku s realitní makléřkou dorazilo více zájemců. Mladík vedle mne vášnivě vykládá, jaké umí udělat podhledy. Já měřím ale skoro 180cm, takže jakékoliv snížení stropu zavrhuji a sama sebe přesvědčuji, že pro naše účely jsou vlastně všechny ty trubky poměrně industriálním trendem. 

před rekonstrukcí

před rekonstrukcí

před rekonstrukcí

Prostory atelieru původně sloužily jako uhelna. Změna způsobu vytápění umožnila jej využívat jinak a tak se to tu stalo útočištěm instalatérské firmy. Díky ní prošla přední část prostoru úpravou. Byla vybudována sprcha s toaletou. Z tohoto období máme u nás ještě nyní k vidění různé druhy dlaždiček. :-)

nová okna

S bytovým družstvem byla dohodnuta výměna oken. Okna máme na jižní straně, takže po většinu dne se těšíme ze slunečních paprsků!

Začíná advent /jak vidno stromek a "adventní věnec" nechybí/ a my přebíráme atelier po zakončení těch nejhrubějších prací. Základnímu začištění děr ve zdech a po opravě betonové podlahy.

Původně to měl být také náš job. Mít však za sebou zkušenost s betonem pouze v podobě menší opravy nájezdu do garáže prý není zárukou zdárného výsledku.

Nátěru betonové se však již ujímáme. 

začíná advent

všechno natřít

Minulost uhelny nás pronásleduje velmi dlouho. Jen velmi málo centimetrů ploch se spokojilo pouze s omytím. Naprostá většina se podrobila několikanásobnému bílení, natírání. A díky nazačištěné struktuře stěn, kterou jsme se rozhodli ponechat kvůli dílenskému dojmu, to byla práce opravdu zdlouhavá. Andy ještě velmi dlouho věřila, že si tu střihneme nějaké to předvánoční tvoření. Bylo srdcervoucí jí to vyvrátit. :-)

prokoukáváme

Víte, že uhelný prach je mastný? I když kolikrát není zpočátku ani vidět, tak při kontaktu se štětkou se při prvních /a mnohdy i několika dalších/ natření krááásně rozmázne do šedivé barvy...

ty naše trubky

Trubky v původních izolacích prošly několika nátěry. V místech, kde byly pouze rezavé jsme použili stříbřenku. Rez jsme pouze velmi zlehka otřeli od prachu mokrým hadrem. Natírali jsme již v topné sezóně a stříbřenka byla bezva volbou jak do ceny, jednoduchosti práce s ní a i po roce krásně drží. 

Největší úspěchy a obdiv našich návštěvníků pak patří úpravě trubky, která je omotaná jutovým provazem. Záměrem nebyla totiž pouze estetická stránka, ale i odhlučnění. 

skříň

Poznáváte skříň, o jejímž osudu bylo rozhodnuto už někdy v létě roku 2016? Byla tehdy ještě vzdálená nynější adrese atelieru na více jak 130 km. Roky strávila na půdě naplněná starými zavařovačkami. 

Potíží všech těch starých a příběhy vyprávějících předmětů může být červotoč. Nepodcenili jsme nic a veškeré staré dřevěné kousky prošly důkladným chemickým ošetřením. Teprve potom došlo na dekorativní nátěry. 

my toho potřebujeme

Takový smaltovaný XXL hrnek už od začátku volá "já budu na štětce"! A staré části šicích strojů rády poslouží jako stolky.

A i to staré nářadí, jehož ostrost a funkčnost je v nenávratnu,  křičí:

"Prosím, alespoň jako dekorace!"

Jak vidíte, tak Kreativatelier byl během své přeměny od počátku koncipován jako prostor vhodný pro tvoření a jeho vznik je vřelým vztahem k této činnosti důkazem. 

My sami tu tvoříme velmi rádi.

Přijďte si to vyzkoušet na vlastní kůži.